Cursurile Upper.School, o rampă de lansare pentru viitorii campioni

UpperBlog_2

Care este oare cel mai împlinitor lucru atât pentru un părinte, cât și pentru un profesor? Pentru profesorii Upper.School, este acea sete de cunoaștere pe care o văd de fiecare dată când discută cu cursanții. Pentru un părinte, cea mai mare satisfacție este să-și vadă copilul fericit, mândru că își atinge obiectivele și dornic să-și urmeze visurile. În zilele noastre, copiii devin din ce în ce mai absorbiți de tehnologie, de lumea virtuală, de Social Media și de tot ce se întâmplă pe micile sau marile ecrane de care par în permanență nedezlipiți.

La Upper.School, am identificat o modalitate prin care timpul petrecut online să fie fructificat și să conducă la performanțe înalte. Și nu am fost singurii care au văzut lucrurile așa. Cursanții noștri sunt atât de pasionați de ceea ce fac, încât atunci când se adună toți la un loc pe serverele de Discord, discută despre… rezolvări ale problemelor pe care le-au primit la cursuri.
Cum arată universul Upper.School și ce reprezintă aceste cursuri online? Cum reușesc ele să transforme copiii în adevărați campioni an după an? Și mai ales, care sunt calitățile care definesc elevii care aleg să participe la aceste cursuri? Rămâi alături de noi până la final și vei afla răspunsul la toate aceste întrebări.

Perseverență, dezvoltare continuă și ambiție
Perseverența și ambiția sunt cele două valori care fac diferența atunci când vorbim despre succes. Sunt două elemente care constituie o bună parte din drumul cursanților spre podium și de asemenea, un criteriu de selecție pentru noi. Performanța se atinge atunci când aduci la un loc elevi dornici să progreseze, să se dezvolte și profesori pasionați care știu cum să stimuleze și să motiveze cursanții să-și depășească limitele cu fiecare curs.
Fiecare copil care alege să se înscrie în comunitatea Upper.School este un copil cu abilități speciale, ghidat de cele trei valori amintite mai sus: perseverența, dezvoltarea continuă și ambiția.

Așa cum susține Malcom Gladwell în cartea sa „Excepționalii”, rezultatele excepționale se obțin prin „Regula celor 10000 de ore”. Gladwell ne explică cum practica face diferența între o reușită demnă de laudă, dar comună și o reușită de excepție, memorabilă, dându-i exemplu pe membrii trupei The Beatles care înainte de a fi faimoși au cântat aproximativ 10000 de ore în restaurantele din Hamburg și pe Billy Joy, programatorul care a creat Unix și Java, care a testat mii și mii de ore programele până să devină ceea ce sunt astăzi.

„Succesul la olimpiade și competiții nu este doar un rezultat de moment, este consecința unei perioade de muncă, pregătire, renunțări și ambiții. O pregătire pe termen lung, consecventă, de nivel ridicat, formează caractere puternice. Câștigul nu este doar o medalie în portofoliul personal, ci este atitudinea față de un obiectiv greu de atins, iar această atitudine determină succesul pe termen lung”

Lioara Ivanovici, co-fondator și Director Executiv al Fundației Upper Education.

Rezultate vizibile care ne fac mândri de ceea ce am creat
Unul dintre cele mai prețuite momente din viața profesorilor Upper.School este acela când aud vești bune de la elevii lor, când află rezultatele de excepție pe care aceștia au reușit să le obțină sub îndrumarea lor.

În anul 2021, 5 din cei 6 juniori care au reprezentat România la Olimpiada Balcanică de Matematică pentru Juniori (JBMO) s-au pregătit prin programele Upper.School, coordonate de doamna profesor Ivanovici. În perioada 2009 – 2021, elevii săi au obținut nici mai mult, nici mai puțin de 58 de medalii de aur, 59 de medalii de argint și 39 de medalii de bronz la Olimpiada națională de Matematică și 59 de calificări în lotul extins. Acestea sunt doar câteva din dovezile ce atestă că România are cu adevărat minți briliante și că prin muncă și dedicare, pot fi atinse cele mai îndepărtate țeluri.

Ne dorim ca elevii noștri să facă performanță, de aceea îi încurajăm să participe la toate concursurile importante atât din țară, cât și la nivel internațional. Ca organizatori locali ai concursul European Mathematical Cup, ne implicăm în înscrieri, supraveghere, corectare și trimiterea soluțiilor către organizatorul din Croația, dar încurajăm participarea cursanților noștri și la concursuri precum Durer International Competition (Ungaria) sau Purple Comet! (SUA). Și pentru că elevii noștri sunt dornici să se perfecționeze și să își depășească limitele constant, suntem mereu alături de ei, prin concursurile marca Upper.School, unde sunt invitați să participe toți cursanții noștri.

Implicarea și dedicarea ne ajută să ne susținem reciproc și să construim campioni. Încurajăm fiecare copil și fiecare părinte să-și înscrie copilul la cursurile Upper.School, pentru a cultiva dorința de a face performanță și pentru a ajunge cât mai sus. Află mai multe despre cursurile organizate de Upper.School și despre cum îți poți încuraja copilul să-și atingă potențialul maxim aici.

Articole Similare